Quantitative Aptitude Quiz for IBPS CLERK Mains & Syndicate Po – Set 2

This quiz has been specially coined for IBPS CLERK Mains and Syndicate PO Exams. Attempt and analyze your preparation so far !

Bank PO/Clerk - 03

Time limit: 0

Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Information

Click below to start your quiz. Good Luck and comment your scores below!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Not categorized0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

Pipe X can fill a tank in 5 hours while another pipe Y can fill the tank in 8 hours. A man opened both the pipes together. After 3 hours, pipe X was closed and another pipe Z was opened which is capable of emptying the whole tank in 10 hours. Find the total time taken to fill the tank if after pipe X is closed, pipe Y and Z are both kept open till the tank is full.

Correct

Let the total capacity of the tank be 200 units
Number of units filled by pipe X in one-hour = 200 ÷ 5 = 40 units
Number of units filled by pipe Y in one-hour = 200 ÷ 8 = 25 units
Number of units emptied by pipe Z in one-hour = 200 ÷ 10 = 20 units
Number of units filled by pipe X and Y together in 3 hours = (40 + 25) × 3 = 195 units
Remaining units of to be filled = 200 – 195 = 5 units
So, time taken to fill the remaining tank = 5 ÷ (25 – 20) = 1 hour
Total time taken to fill the tank = 3 + 1 = 4 hours
Hence, option b.

Incorrect

Let the total capacity of the tank be 200 units
Number of units filled by pipe X in one-hour = 200 ÷ 5 = 40 units
Number of units filled by pipe Y in one-hour = 200 ÷ 8 = 25 units
Number of units emptied by pipe Z in one-hour = 200 ÷ 10 = 20 units
Number of units filled by pipe X and Y together in 3 hours = (40 + 25) × 3 = 195 units
Remaining units of to be filled = 200 – 195 = 5 units
So, time taken to fill the remaining tank = 5 ÷ (25 – 20) = 1 hour
Total time taken to fill the tank = 3 + 1 = 4 hours
Hence, option b.

Question 2 of 10

2. Question

Train A can reach Delhi from Kolkata in 18 hours and it runs with a uniform speed of 60 km/hr. When train A starts from Kolkata, simultaneously another train B starts from Delhi towards Kolkata whose relative speed with respect to train A is 100 km/hr. If train A after travelling for 2 hour 20 minutes, stops for 10 minutes then find distance from Kolkata, where both trains meet.

Correct

Total distance between Kolkata and Delhi = 60 × 18 = 1080 km
Speed of train B = 100 – 60 = 40 km/hr
Distance covered by train A in 2 hours 30 mins (10 mins of stoppage) = 140 km
Distance covered by train B in 2 hour 30 mins = 100 km
Now, distance between A and B = 1080 – (140 + 100) = 840 km.

Therefore, distance covered by train A from Kolkata = 140 + 60 × 8.4 = 140 + 504 = 644 km.

Hence, option a.

Incorrect

Total distance between Kolkata and Delhi = 60 × 18 = 1080 km
Speed of train B = 100 – 60 = 40 km/hr
Distance covered by train A in 2 hours 30 mins (10 mins of stoppage) = 140 km
Distance covered by train B in 2 hour 30 mins = 100 km
Now, distance between A and B = 1080 – (140 + 100) = 840 km.

Therefore, distance covered by train A from Kolkata = 140 + 60 × 8.4 = 140 + 504 = 644 km.

Hence, option a.

Question 3 of 10

3. Question

Find the capacity of the cylindrical tank whose height is equal to the length of the longest pole which can fit inside a rectangular box of dimensions 12 m × 5 m × 3√3 m if it is given that radius of the tank is 1 m more than its height.

Correct

Incorrect

Question 4 of 10

4. Question

A shopkeeper sold an article for Rs. 427.5 after offering two successive discounts of 10% and 5%, respectively. Find the difference between the marked price and the cost price of the article, if he gains Rs. 15 on selling the article.

There are three containers X, Y and Z containing mixtures which are made by mixing any two of the three solutions A, B or C. The ratio of solution A to solution B in container X, solution B to solution C in container Y and solution C to solution A in container Z is m : n, 3 : 2 and 4 : 3, respectively. The quantity of solution of a particular type is the same in each of the three containers i.e. quantity of solution A in container A is the same as the quantity of solution A in container Z and so on. If the total quantity of mixture in container Y is 40 litres then find the value of m : n.

Correct

Let the quantity of solution B to solution C in container Y be 3x and 2x, respectively.

=> 3x + 2x = 40

=> 5x = 40

=> x = 8

Quantity of solution B in container Y = 24 litres

Quantity of solution C in container Y = 16 litres

As the quantity of a solution of a particular type is the same in each container.

So, quantity of C in container Z = 16 litres

Since, in container Z, solution C : solution A = 4 : 3

So, quantity of solution A in container Z = 12 litres

So, m : n = 12 : 24 = 1 : 2

Hence, option d.

Incorrect

Let the quantity of solution B to solution C in container Y be 3x and 2x, respectively.

=> 3x + 2x = 40

=> 5x = 40

=> x = 8

Quantity of solution B in container Y = 24 litres

Quantity of solution C in container Y = 16 litres

As the quantity of a solution of a particular type is the same in each container.

So, quantity of C in container Z = 16 litres

Since, in container Z, solution C : solution A = 4 : 3

So, quantity of solution A in container Z = 12 litres

So, m : n = 12 : 24 = 1 : 2

Hence, option d.

Question 6 of 10

6. Question

Q. If the total number of employees in the organization is 3200, then find the difference between the number of ex-servicemen employees at Level2 and the number of ex-servicemen employees at Level3.

Correct

Number of ex-servicemen employees in Level2 = 0.2 × 0.15 × 3200 = 96

Number of ex-servicemen employees in Level3 = 0.3 × 0.1 × 3200 = 96

Required difference = 0

Incorrect

Number of ex-servicemen employees in Level2 = 0.2 × 0.15 × 3200 = 96

Number of ex-servicemen employees in Level3 = 0.3 × 0.1 × 3200 = 96

Required difference = 0

Question 7 of 10

7. Question

Q. If the number of fresher graduate employees at Level4 of the organization is 392 then find the total number of ex-policemen at all the four levels of the organization.

Correct

Number of employees other than ex-servicemen and ex-policemen in Level4 of the organization = 392

So, Number of employees in Level4 of the organization = 392 ÷ 0.7 = 560

Total number of employees in the organization = 560 ÷ 0.4 = 1400

So, Number of employees in Level1 = 0.1 * 1400 = 140

Number of employees in Level2 = 0.2 * 1400 = 280

Number of employees in Level3 = 0.3 * 1400 = 420

Therefore, total number of ex-policemen at all the four levels of the organization = 0.05 × 140 + 0.2 × 280 + 0.15 × 420 + 0.1 × 560

= 7 + 56 + 63 + 56

= 182

Hence, option b.

Incorrect

Number of employees other than ex-servicemen and ex-policemen in Level4 of the organization = 392

So, Number of employees in Level4 of the organization = 392 ÷ 0.7 = 560

Total number of employees in the organization = 560 ÷ 0.4 = 1400

So, Number of employees in Level1 = 0.1 * 1400 = 140

Number of employees in Level2 = 0.2 * 1400 = 280

Number of employees in Level3 = 0.3 * 1400 = 420

Therefore, total number of ex-policemen at all the four levels of the organization = 0.05 × 140 + 0.2 × 280 + 0.15 × 420 + 0.1 × 560

= 7 + 56 + 63 + 56

= 182

Hence, option b.

Question 8 of 10

8. Question

Q. If the number of ex-servicemen employees at Level1 of the organization is 22, then the number of ex-servicemen employees at Level4 of the organization is what percentage more than the of ex-servicemen employees at Level1 of the organization.

Correct

Number of ex-servicemen employees in Level1 of the organization = 22

Total number of employees in Level1 = 220

So, total number of employees in Level4 = 880

Number of ex-servicemen employees in Level4 = 880 × 0.2 = 176

Incorrect

Number of ex-servicemen employees in Level1 of the organization = 22

Total number of employees in Level1 = 220

So, total number of employees in Level4 = 880

Number of ex-servicemen employees in Level4 = 880 × 0.2 = 176

Question 9 of 10

9. Question

Q. If the difference between the number of ex-servicemen and ex-policemen employees at Level3 is 15 then find the total number of employees in all the levels of the organization.

Correct

Let, the total number of employees be ‘x’.

So, 30% of (15 – 10)% of x = 15

=>x = 1000

Therefore, total number of employees in all the levels = 300 ÷ 0.3 = 1000

Hence, option d.

Incorrect

Let, the total number of employees be ‘x’.

So, 30% of (15 – 10)% of x = 15

=>x = 1000

Therefore, total number of employees in all the levels = 300 ÷ 0.3 = 1000

Hence, option d.

Question 10 of 10

10. Question

Q. If the number of employees in Level1 of the organization is 120, then find the ratio of the number of fresher graduate employees at Level1 to the number of fresher graduate employees at Level2?

Correct

Number of employees in Level1 of the organization = 120

So, number of fresher graduate employees at Level1 = 0.85 × 120 = 102

Number of employees in Level2 of the organization = 240

So, number of fresher graduate employees at Level2 = 0.65 × 240 = 156

Required ratio = 17 : 26

Hence, option a.

Incorrect

Number of employees in Level1 of the organization = 120

So, number of fresher graduate employees at Level1 = 0.85 × 120 = 102

Number of employees in Level2 of the organization = 240

So, number of fresher graduate employees at Level2 = 0.65 × 240 = 156

## 2 Comments

plzzzzzzzzzzzzzzz include timer in these tests.It will be really beneficial.

Plzz reply back.

A time limit for each question or something else?